Qazaxıstanda finteklərin sayı 4 dəfə artıb
Qazaxıstanda fintek  sektorunun sürətli inkişafı və böyüməsi RISE Research, Qazaxıstan Milli Ödəniş Korporasiyası, Mastercard və Tarlan Payments tərəfindən hazırlanmış hesabatda vurğulanıb.
Fintek bazarına dair iyul hesabatına əsasən, Qazaxıstanın fintek sektoru inkişaf edir, fintek startaplarının sayı 4 dəfə artıb. 2018-ci ildə təxminən 50 fintek var idisə bu rəqəm  2024-cü ildə 200-ə yüksəlib.
Bu prosesdə bankların rolu mühüm əhəmiyyət daşıyır, xüsusilə də köhnə bank sistemlərinin olmaması texnoloji transformasiyanı sürətləndirir. Əsas banklar ödəniş infrastrukturlarına böyük sərmayələr qoyur, xidmətlərin səmərəliliyini və etibarlılığını artırır.
Banklar və hökumət e-sistemləri arasında fəal əməkdaşlıq müxtəlif xidmətlərin inteqrasiyasına və rəqəmsal transformasiyanın inkişafına təkan verir. Artıq Qazaxıstan vətəndaşları rəqəmsal sənədlərə çıxış, sürücülük vəsiqəsinin yenilənməsi, avtomobil mülkiyyətinin dəyişdirilməsi, biznes qeydiyyatı, vergi ödənilməsi, nikahın qeydiyyatı və doğum haqqında şəhadətnamə almaq kimi dövlət xidmətlərini bank tətbiqləri vasitəsilə əldə edə bilirlər.
Rəqəmsal maliyyə xidmətlərinin böyüməsi
Rəqəmsal maliyyə xidmətlərinə, o cümlədən mobil bankçılıq və elektron cüzdanlara olan artan tələbat bazarın inkişafını sürətləndirir. Analitiklər onlayn bankçılıq istifadəsinin və bütün fintek ilə əlaqəli xidmətlərin və məhsulların artdığını bildirirlər.
2023-cü ildə aktiv onlayn bankçılıq istifadəçilərinin sayı 23,1 milyona çatıb. Hesabata görə, 2019-2023-cü illər arasında aktiv onlayn bankçılıq istifadəçilərinin sayı texnoloji təkmilləşdirmələr, tənzimləyici dəstək, yüksək tələbat, bazar rəqabəti və nağdsız ödənişlərin qəbulunun artması səbəbindən 4,6 dəfə artıb.
Onlayn bankçılıqdan istifadə yüksək bankçılıq penetrasiyası, internetin geniş yayılması və nağdsız ödənişlərin böyük payı ilə dəstəklənir. 2021-ci ilədək ölkə əhalisinin 81%-i bank xidmətlərinə çıxış əldə edib, 2024-cü ilə qədər isə ən azı 92%-nin internetə çıxışı var və bütün əməliyyatların 89%-i rəqəmsal yolla həyata keçirilir.
Nağdsız əməliyyatların artması
Qazaxıstanda nağdsız əməliyyatlar illər ərzində əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Bu, hökumət, maliyyə qurumları və rəqəmsal ödənişlərin rahatlığını və təhlükəsizliyini qəbul edən texnologiyaya maraqlı əhalinin birgə səyləri nəticəsində baş verib.
Qazaxıstan Milli Bankının məlumatına görə, iyunun 1-dək dövriyyədə 77,4 milyon ödəniş kartı var idi. 2024-cü ilin may ayında ödəniş kartlarından istifadə ilə həyata keçirilən əməliyyatların həcmi 15,4 trilyon tenge (32,5 milyard ABŞ dolları) təşkil edib və 1,1 milyard əməliyyat qeydə alınıb. Eyni zamanda, 2023-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə nağdsız əməliyyatların sayı 13,3% artaraq 1,1 milyard əməliyyata çatıb və həcmi 13,3 trilyon tenge (28 milyard ABŞ dolları) olub.
Hesabata görə, 2021-2023-cü illər arasında Qazaxıstanda tokenləşdirilmiş əməliyyatların, məsələn, Apple Pay və Google Pay vasitəsilə olan əməliyyatların sayı üç dəfə artıb.
Qazaxıstan Milli Ödəniş Korporasiyasının sədri Binur Zhalenov, Qazaxıstanın nağdsız əməliyyatların inkişafı baxımından qlobal lider olduğunu bildirib.
“Son beş ildə nağdsız əməliyyatların sayı iyirmi dəfədən çox artıb və indi pərakəndə dövriyyənin 89%-ni təşkil edir. Rəqabət bazarın xidmətləri təkmilləşdirməyə və innovasiyaları tətbiq etməyə vadar edir. Qazaxıstan Milli Ödəniş Korporasiyası tərəfindən nəzarət edilən Rəqəmsal Maliyyə İnfrastrukturuna bərabər çıxış və şəffaf oyun qaydaları bu rəqabətli mühitin inkişafı üçün əsasdır. Biz istehlakçılara daha yaxşı, daha iqtisadi və rahat maliyyə xidmətlərindən faydalanmalarını təmin etmək üçün innovativ həllərin dəstəklənməsini və inkişaf etdirilməsini davam etdirmək niyyətindəyik,” deyə Zhalenov bildirib.
Fintek bazarının gələcəyi
Hesabatda vurğulanır ki, Qazaxıstanın ödəniş infrastrukturu demoqrafik amillər, artan rəqəmsal hazırlıq, genişlənən e-ticarət, təkmilləşdirilmiş bankçılıq çıxışları və yerli ödəniş sistemləri və QR kodlar kimi infrastruktur inkişafları sayəsində əhəmiyyətli transformasiyadan keçir.
Texnologiyaya maraqlı olan və əhalisinin 62%-i 15-64 yaş aralığında olan gənc nəsil, rəqəmsal ödəniş üsullarını getdikcə daha çox mənimsəyir.
E-ticarət, 2023-cü ildə ümumi pərakəndə ticarətin 12,7%-ni təşkil edib və bu, 2019-cu ildəki 1,8%-dən əhəmiyyətli bir artımdır. Qazaxıstan 2030-cu ilədək bu rəqəmi 20%-ə çatdırmağı planlaşdırır.
Ümumilikdə, analitiklər Qazaxıstanda bütün fintek ilə əlaqəli bazarların 2022-2027-ci illər arasında ən azı iki rəqəmli mürəkkəb illik artım sürəti ilə böyüməyə davam edəcəyini proqnozlaşdırırlar.
Hesabata görə, fintek Qazaxıstanda risk kapitalı müqavilələrində ən böyük investisiya kateqoriyasına çevrilib. 2023-cü ildə bu, ölkədəki bütün risk kapitalı maliyyələşdirməsinin 40%-ni təşkil edib.
Mastercard-ın Qazaxıstan və Mərkəzi Asiya üzrə ölkə meneceri Səncər Jamalov, Qazaxıstanın fintek inkişafında regional lider olma səylərini qeyd edib.
“Son illərdə bu sektorun sürətli inkişafını müşahidə edirik: tokenləşdirilmiş ödənişlər, KOB-lar (kiçik və orta biznes) üçün fintek həlləri, süni intellekt və Blockchain layihələri, investisiya platformaları, rəqəmsal sığorta məhsulları və daha çoxu fəal şəkildə inkişaf edir,” deyə o bildirib.
Hesabatda ölkənin fintek bazarını formalaşdıran yeddi əsas tendensiya vurğulanır. Bunlar arasında süni intellekt, govtech və fintek sinerjisi, KOB-lar üçün rəqəmsal məhsullar və xidmətlər, indi al, sonra ödə (BNPL) və mərkəzi bank rəqəmsal valyutaları (CBDC) yer alır.
Lakin, RISE Research-in qurucusu Aynur Janturina bildirib ki, bazar iştirakçıları yalnız tendensiyaları izləməklə kifayətlənməməli, onlarla ayaqlaşmalı və bazarda tempi müəyyən etməlidir.
“fintek bazar iştirakçıları yalnız cari tendensiyaları izləməli deyil, həm də onlara fəal şəkildə qoşulmalı, qabaqda olmalı və bazarda tempi müəyyən etməlidir. Banklar BaaS-i (banking as a service) tətbiq etməli, fintek startapları ilə əməkdaşlıq etməli və govtech və süni intellekt alətlərini proseslərinə inteqrasiya etməlidirlər,” deyə Janturina qeyd edib.

The number of fintechs in Kazakhstan has increased 4 times
The rapid development and growth of the fintech sector in Kazakhstan was highlighted in a report prepared by RISE Research, Kazakhstan National Payment Corporation, Mastercard and Tarlan Payments.
The role of banks in this process is important, especially the absence of old banking systems accelerates the technological transformation. Major banks invest heavily in payment infrastructures, increasing the efficiency and reliability of services.
Active cooperation between banks and government e-systems promotes the integration of various services and the development of digital transformation. Citizens of Kazakhstan can now access government services such as accessing digital documents, renewing driver's licenses, changing car ownership, business registration, paying taxes, registering marriages and obtaining birth certificates through banking applications.
The growth of digital financial services
The growing demand for digital financial services, including mobile banking and e-wallets, is driving the growth of the market. Analysts report an increase in the use of online banking and all fintech-related services and products.
In 2023, the number of active online banking users reached 23.1 million. According to the report, the number of active online banking users will grow 4.6 times between 2019 and 2023 due to technological improvements, regulatory support, high demand, market competition and increased adoption of cashless payments.
The use of online banking is supported by high banking penetration, widespread use of the Internet and a large share of cashless payments. By 2021, 81% of the country's population will have access to banking services, and by 2024, at least 92% will have access to the Internet, and 89% of all transactions will be done digitally.
Increase in non-cash transactions
Cashless transactions in Kazakhstan have grown significantly over the years. This has come about through the combined efforts of the government, financial institutions and the tech-savvy public who have embraced the convenience and security of digital payments.
According to the National Bank of Kazakhstan, by June 1, there were 77.4 million payment cards in circulation. In May 2024, the volume of transactions using payment cards amounted to 15.4 trillion tenge (32.5 billion US dollars), and 1.1 billion transactions were registered. At the same time, compared to the same period of 2023, the number of non-cash transactions increased by 13.3% to 1.1 billion transactions and the volume was 13.3 trillion tenge (28 billion US dollars).
According to the report, between 2021 and 2023, the number of tokenized transactions in Kazakhstan, such as through Apple Pay and Google Pay, has tripled.
Binur Zhalenov, Chairman of the National Payment Corporation of Kazakhstan, said that Kazakhstan is a global leader in the development of non-cash operations.
"In the last five years, the number of cashless transactions has increased more than twenty times and now accounts for 89% of retail turnover. Competition drives the market to improve services and introduce innovations. Equal access and transparent rules of the game to the Digital Financial Infrastructure controlled by the National Payment Corporation of Kazakhstan are fundamental to the development of this competitive environment. We intend to continue supporting and developing innovative solutions to provide consumers with better, more economical and convenient financial services," said Zhalenov.
The future of the fintech market
The report highlights that Kazakhstan's payment infrastructure is undergoing significant transformation due to demographic factors, increasing digital readiness, expanding e-commerce, improved banking access and infrastructure developments such as local payment systems and QR codes.
The younger generation, which is interested in technology and 62% of its population is between the ages of 15-64, is increasingly adopting digital payment methods.
E-commerce accounted for 12.7% of total retail sales in 2023, a significant increase from 1.8% in 2019. Kazakhstan plans to increase this figure to 20% by 2030.
Overall, analysts predict that all fintech-related markets in Kazakhstan will continue to grow with at least a double-digit compound annual growth rate between 2022 and 2027.
According to the report, fintech has become the largest investment category in venture capital deals in Kazakhstan. In 2023, it accounted for 40% of all venture capital funding in the country.
Mastercard's country manager for Kazakhstan and Central Asia, Sanjar Jamalov, noted Kazakhstan's efforts to become a regional leader in fintech development.
"In recent years, we have observed the rapid development of this sector: tokenized payments, fintech solutions for SMEs (small and medium-sized businesses), artificial intelligence and Blockchain projects, investment platforms, digital insurance products and
most of them are actively developing," he said.
The report highlights seven key trends shaping the country's fintech market. These include artificial intelligence, govtech and fintech synergy, digital products and services for SMEs, buy-now-pay-later (BNPL) and central bank digital currencies (CBDC).
However, the founder of RISE Research, Aynur Janturina, said that market participants should not be satisfied with just following the trends, but should keep up with them and set the pace in the market.
"Fintech market participants must not only follow the current trends, but also actively join them, stay ahead and set the pace in the market. Banks should implement BaaS (banking as a service), collaborate with fintech startups, and integrate govtech and artificial intelligence tools into their processes,” Janturina noted.