"Rəqəmsal İpək Yolu"nda Yeni Addım – Azərbaycan və Qazaxıstandan Strateji Müqavilə
Avropa ilə Asiya arasında Azərbaycan vasitəsilə rəqəmsal dəhlizin yaradılmasını nəzərdə tutan “Rəqəmsal İpək Yolu” (Digital Silk Way) layihəsinin mühüm komponenti olan Transxəzər Fiber Optik Kabel Xəttinin tikintisi üzrə növbəti mərhələyə başlanılır. Azərbaycan və Qazaxıstanın Baş nazirləri Əli Əsədov və Oljas Bektenovun iştirakı ilə Xəzər dənizinin dibi ilə sualtı fiber-optik kommunikasiya xətlərinin tikintisinə dair müqavilənin təsdiq edilməsi haqqında sənəd imzalanıb. Sənədi “AzerTelecom” şirkətinin Direktorlar Şurasının sədri Emil Məsimov və “Kazakhtelecom” şirkətinin Direktorlar Şurasının sədri Bagdat Musin imzalayıblar.
Region üçün strateji əhəmiyyət daşıyan Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti Layihəsi çərçivəsində Sumqayıt (Azərbaycan) və Aktau (Qazaxıstan) şəhərləri arasında Xəzər dənizinin dibi ilə 380 km uzunluğunda fiber-optik kabel xətti çəkiləcək. Bu, çoxterabitli məlumatların ötürülməsini və 400 terabit/s-ə qədər yüksəksürətli internet bağlantısının qurulmasını təmin edəcək.
Tikinti prosesi sahilyanı ərazilərin və dəniz dibinin qiymətləndirilməsi, yüksəkkeyfiyyətli, davamlı kabellərin layihələndirilməsi və istehsalı, habelə onların daşınması və quraşdırılması da daxil olmaqla bir neçə mərhələdə həyata keçiriləcək. “AzerTelecom” və “Kazakhtelecom” şirkətləri tikinti işlərini 2026-cı ilin sonuna qədər yekunlaşdırmağı planlaşdırır.
Transxəzər Fiber Optik Kabel Xətti müxtəlif ölkələr, o cümlədən Azərbaycan, Gürcüstan, Türkiyə, Qazaxıstan və Türkmənistan ərazilərindən keçəcək rəqəmsal telekommunikasiya dəhlizi olan “Rəqəmsal İpək Yolu” layihəsinin önəmli hissəsidir. Bu rəqəmsal infrastruktur məlumatların ötürülməsində yüksək zolaq genişliyi və minimal gecikməni təmin edən ən optimal və qısa marşrut olmaqla ölkələr arasında regional əməkdaşlığa və dayanıqlı inkişafa təkan verəcək.
“AzerTelecom” haqqında
“AzerTelecom” Azərbaycanın aparıcı telekommunikasiya şirkətidir, topdansatış operatoru səviyyəsində rabitə xidmətləri, eləcə də rəqəmsal və digər xidmətlər təqdim edir. “AzerTelecom” müxtəlif ölkələrdə enerji, telekommunikasiya, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrində fəaliyyət göstərən “NEQSOL Holding” beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir.
“Kazakhtelecom” haqqında
Qazaxıstanın ən böyük telekommunikasiya şirkətidir və milli telekommunikasiya operatoru statusuna malikdir. Şirkət sabit telefon, genişzolaqlı internet, rəqəmsal televiziya, mobil rabitə və digər telekommunikasiya xidmətləri təqdim edir.

A New Step in the "Digital Silk Road" - Strategic Agreement from Azerbaijan and Kazakhstan
The next stage of the construction of the Trans-Caspian Fiber Optic Cable Line, an important component of the Digital Silk Way project, which aims to create a digital corridor between Europe and Asia through Azerbaijan, is underway. With the participation of the Prime Ministers of Azerbaijan and Kazakhstan, Ali Asadov and Oljas Bektenov, a document was signed approving the agreement on the construction of underwater fiber-optic communication lines along the bottom of the Caspian Sea. The document was signed by Emil Masimov, Chairman of the Board of Directors of AzerTelecom, and Bagdat Musin, Chairman of the Board of Directors of Kazakhtelecom.
As part of the Trans-Caspian Fiber Optic Cable Line Project, which is of strategic importance for the region, a 380 km fiber-optic cable line will be laid along the bottom of the Caspian Sea between the cities of Sumgayit (Azerbaijan) and Aktau (Kazakhstan). This will ensure the transmission of multi-terabit data and the establishment of high-speed internet connections of up to 400 terabits/s.
The construction process will be carried out in several stages, including the assessment of coastal areas and the seabed, the design and manufacture of high-quality, durable cables, as well as their transportation and installation. AzerTelecom and Kazakhtelecom plan to complete the construction work by the end of 2026.
The Trans-Caspian Fiber Optic Cable Line is an important part of the Digital Silk Road project, a digital telecommunications corridor that will pass through the territories of various countries, including Azerbaijan, Georgia, Turkey, Kazakhstan and Turkmenistan. This digital infrastructure will provide the most optimal and shortest route for data transmission, providing high bandwidth and minimal latency, and will promote regional cooperation and sustainable development between countries.
About AzerTelecom
AzerTelecom is a leading telecommunications company in Azerbaijan, providing communication services at the wholesale operator level, as well as digital and other services. “AzerTelecom” is part of the “NEQSOL Holding” international group of companies operating in the energy, telecommunications, high-tech and construction sectors in various countries.
About “Kazakhtelecom”
It is the largest telecommunications company in Kazakhstan and has the status of a national telecommunications operator. The company provides fixed telephony, broadband internet, digital television, mobile communications and other telecommunications services.