Rizvan Bağırlı yazır: “Yenilənən Bakcell haqqında fikir və şərhlərim”
Azərbaycanın ən böyük texnologiya şirkətlərindən biri olan Bakcell rebrendinq edib. Bakcell bu rebrendinq ilə daha innovativ olduğunu bildirməyə çalışıb.
Rebrendinq haqqında dizayn üzrə ekpser Rizvan Bağırlı öz fikirlərini yazıb.
Tələbələrin işlərini açıb şərh verərkən bir əsas prinsipim var: ilk təəssürat. Dizayna uzaqdan baxdıqda ilk təəssüratım müsbətdirsə, iş uğurludur. Yaxınlaşdırıb detalları incələdikdə təbii ki, nöqsanlar aşkar olunacaqdır. Amma bir qayda olaraq bunları düzəltmək o qədər də çətinlik törətmir.
Dünən hər kəsə təqdim edilən Bakcell-in yeni vizual kimliyi ilə bir neçə gün əvvəl tanış olmuşam. Bakcell komandası məni yeni brendinq ilə tanış edərkən elə ilk slaydda sözlərini kəsməyə məcbur olub onlara yuxarıdakı prinsipimi xatırlatdım. İlk slayddan yeni korporativ kimlik ilə bağlı təəssüratlarım pozitiv oldu. Təqdimat əsnasında müəlliflərlə bölüşdüyüm bəzi profesional fikirlərimi bu məqaləmdə də qeyd etmək istərdim.
Tipoqrafik loqotip.
Tanınmış brendlərin rebrendinqi zamanı auditoriyanın hədəfi əksər hallarda loqotiplər olur. Kimlərsə plaqiat olduğunu iddia edəcək, bəziləri əvvəlki loqotipə sadiq qalıb yeni variantı bəyənməyəcək, ya da loqotipi texniki olaraq bəsit görüb xərclənən pulların havaya sovrulduğunu iddia edəcəklər. Tipoqrafik loqotiplər bu baxımdan özlərini sığortalayırlar. Mətnin təşkil etdiyi qrafik forma artıq unikaldır, fərqlənir, oxşarını axtarmaq yersizdir. Əvvəlki loqotipin ulduzu simvol olaraq getsə də, korporativ üslub yenə ulduz üzərində qurulub. Ümumi korporativ üslubda ulduzdan dinamik şəkildə istifadə edilib ki, nəticədə müasir, hərəkətli kimlik ortaya çıxıb. Qısa desək, əvvəlki ulduz konsepti daha da inkişaf etdirilib, müasirləşib.
Yazılarımda loqotiplərin tipoqrafik hissələrini hazırlayarkən lazım olan şrifti seçib, mətni yazıb, kerninq (simvollararsı boşluqların tənzimlənməsi) etməklə işi bitirməməyi tövsiyə edirəm. Mətn hissəyə konseptə uyğun toxunuşlar etmək loqotipin unikallığını gücləndirir. Yeni loqotipdə b, k, l hərflərinin sonluqlarını paralel deyil müəyyən bucaq altında tərtib etməklə ümumi korporativ üslubu (perspektivdə verilən düzbucaqlılar) burada da qorumuş olublar ki, bu da ilk diqqətimi çəkən detallardan oldu. k hərfinin mərkəzinin yerə paralel kəsilməklə aşağı neqativ boşluqda perspektivdə əyilmiş düzbucaqlı formalaşdırması da maraqlıdır. Əgər bu dizaynerlərin bilərək etdiyi toxunuşdursa, onları alqışlamamaq mümkün deyil.
Korporativ üslubdakı “Ulduz sistemi”.
Artıq qeyd etdiyim kimi əvvəlki loqotipin ulduzu ilk baxışdan yoxa çıxıb. Amma korporativ üslubun bütünlükdə dinamik ulduz konstruksiyası əsasında qurulduğunu gördükdə qərarın doğru olduğunu anlayırıq. Bu qədər dinamikanın fonunda tipoqrafik loqotip ümumi görüntünü bir az “sakitləşdirir”, tərtibatda balans yaradır.
Korporativ üslubda ulduzu formalaşdıran qrafik formaların 3d, qradientli, konturlu və sadə rəngli təklif olunması görüntü müxtəlifliyini artıracaq. Amma düşünürəm ki, bir müddət sonra Bakcell-çilər görüntü kirliliyindən qaçmaq üçün sadə birrəngli formalara üstünlük verəcəklər.
Təqdimatda bəzən bu düzbucaqlı shape-lərdən təsvirlər üçün konteyner kimi istifadə edildiyini də gördüm. Vizual hazırlayarkən bu perspektivə uyğun fotolar tapmaq bir o qədər də asan olmayacaq. Tapılsa belə, kiçik ölçülü dinamik formalı konteyner daxilində fotonun detalları görünməyəcək, təsvirin gücü azalacaqdır.
Rəng.
“Bakcell qırmızısı” çox cüzi toxunuş edilməklə qorunub saxlanılıb. Əvvəlki C0 M100 Y80 K0 qırmızı rəng tərkibi C0 M95 Y75 K0 ilə əvəzlənib. Bu da gözlə hiss ediləcək fərqlilik yaratmayacaq. Rəng palitrasında qırmızının çox açıq çalarlarından da istifadə olunub ki, bunların aktiv istifadəsini bir o qədər də tövsiyə etmədim. Xüsusən çap materiallarında iş solğun, sanki keyfiyyətsiz istehsal olunubmuş kimi görünəcək. Eyni fikri qradientlər üçün də deyə bilərəm. Əsas rəngin tündləşdirilmiş varianta qradientli keçidləri daha yaxşı görünür. Bakcell qırmızısının çox açıq, ağa yaxın qırmızıya keçidi isə işi solğun göstərəcək.
Tipoqrafika.
Korporativ üslubda Loos fontunun wide (geniş) və normal versiyalarından istifadə edilib. Birincisi display font olduğu üçün başlıqlar digəri isə kütləvi mətndə istifadə üçün nəzərdə tutulub. Burada Bakcell-in və onun reklam agentliklərinin dizaynerlərindən ciddi tipoqrafik bacarıqlar tələb olunacaq. Başlıqlarda problemlər olacağını düşünmürəm. Amma kütləvi mətn üçün şrift müəyyən baş ağrıları yarada bilər. Niyəsini izah edim.
Bu şrift qapalı qrotesklərə aiddir. Yəni a, e, c hərflərinə nəzər salsaq, görərik ki, hərflərin sonluqları əyilib az qala gövdəsinə toxunur. Arada qalan boşluq az olduğu üçün kiçik ölçülərdə mətnin oxunaqlığı azala bilər. Eyni zamanda belə şriftlərlə tərtib edilmiş kütləvi mətnin bir az qalın, çirkli təəssürat yaratması da mümkündür. Bunları kompensasiya etmək üçün sətirlərarası boşluqları az verməmək lazımdır. Tərəfdarı olmasam da, bəlkə hətta simvollararası boşluqlara da müraciət etmək lazım gələcək.
Karyeramın təxminən 3-4 ili Bakcell brendi ilə bağlıdır. McCann reklam agentliyində art direktor kimi bu brendin reklam vizuallarının hazırlanmasında birbaşa iştirak etmişəm. Elə dönəmlər olurdu ki, qırmızı rəngi və Priva Pro fontunu görmək istəmirdim

Rizvan Bagirli's article: "My thoughts and comments about the renewed Bakcell"
Bakcell, one of the largest technology companies in Azerbaijan, has rebranded. Bakcell tried to show that it is more innovative with this rebranding.
Design expert Rizvan Bagirli wrote his thoughts about rebranding.
When opening and commenting on student work, I have one guiding principle: first impressions. If my first impression of the design from a distance is positive, then the work is successful. Of course, when you zoom in and refine the details, the flaws will be revealed. But as a rule, fixing them is not so difficult.
A few days ago, I got acquainted with the new visual identity of Bakcell, which was presented to everyone yesterday. When the Bakcell team introduced me to the new branding, I had to interrupt them on the very first slide and reminded them of my above principle. From the first slide, my impressions about the new corporate identity were positive. I would like to mention in this article some of my professional ideas that I shared with the authors during the presentation.
Typographic logo.
When rebranding well-known brands, the target audience is often logos. Some will claim that it is plagiarism, some will stick to the previous logo and not like the new version, or they will argue that the logo is technically simplistic and wasted money. Typographic logos insure themselves in this respect. The graphic form of the text is already unique, different, it is inappropriate to look for a similar one. Although the star of the previous logo is gone as a symbol, the corporate style is still based on the star. The overall corporate style uses the star dynamically, resulting in a modern, dynamic identity. In short, the previous star concept has been further developed and modernized.
When preparing typographic parts of logos in my articles, I recommend not to finish the work by selecting the necessary font, writing the text, and kerning (adjusting the spaces between characters). Adding conceptual touches to the text section reinforces the uniqueness of the logo. In the new logo, by designing the ends of the letters b, k, l at a certain angle instead of parallel, they have preserved the general corporate style (rectangles given in perspective) here as well, which was one of the details that caught my attention first. It is also interesting that the center of the letter k is cut parallel to the ground to form a tilted rectangle in perspective in the lower negative space. If this is a deliberate touch by the designers, one can't help but applaud them.
"Star system" in corporate style.
As I already mentioned, the star of the previous logo has disappeared at first glance. But when we see that the corporate style is built entirely on the basis of a dynamic star structure, we understand that the decision is right. Against the background of so many dynamics, the typographic logo slightly "calms" the overall image, creates balance in the design.
Offering 3d, gradient, outline and plain color graphic shapes forming a star in a corporate style will increase image variety. But I think that after some time, Bakcell players will prefer simple monochrome uniforms to avoid image pollution.
I've also seen these rectangular shapes sometimes used as containers for images in the presentation. Finding photos that match this perspective won't be easy when creating a visual. Even if it is found, the details of the photo will not be visible inside the small dynamic shaped container, the image strength will be reduced.
Color.
"Bakcell red" has been preserved with a very slight touch. The previous C0 M100 Y80 K0 red color composition has been replaced by C0 M95 Y75 K0. This will not make a noticeable difference. Very light shades of red were also used in the color palette, which I did not recommend their active use. Especially in printed materials, the work will look faded, as if it was poorly produced. I can say the same thing about gradients. Gradient transitions of the main color to a darkened version look better. Bakcell red is very light, and the transition to red close to white will make the work look pale.
Typography.
Wide and normal versions of the Loos font were used in the corporate style. As the first one is a display font, it is intended for headings, and the other one is intended for use in mass text. Here, the designers of Bakcell and its advertising agencies will need serious typographical skills. I don't think there will be any problems with the titles. But for mass text, the font can cause certain headaches. Let me explain why.
This font refers to closed grotesques. That is, if we look at the letters a, e, c, we will see that the ends of the letters bend and almost touch the stem. The readability of the text in small sizes may be reduced due to the small amount of space left in between. At the same time, it is also possible that the massive text drawn up with such fonts will create a slightly thick, dirty impression. To compensate for them, you should not give less spaces between lines. Although I am not a fan, it may even be necessary to resort to spaces between characters.
About 3-4 years of my career is related to the Bakcell brand. As an art director at the McCann advertising agency, I was directly involved in the development of advertising visuals for this brand. There were moments when I didn't want to see the red color and the Priva Pro font