Samsung Perplexity AI ilə tərəfdaşlığa başlayıb
Cənubi Koreyanın texnologiya nəhəngi Samsung süni intellekt əsaslı axtarış sistemi hazırlayan Perplexity AI ilə strateji tərəfdaşlıq qurduğunu açıqlayıb. Şirkət yeni inteqrasiyanı 25 fevral 2026-cı ildə təqdim edəcək.
Məlumata görə, Perplexity-nin süni intellekt axtarış funksiyaları birbaşa Galaxy S26 smartfon xəttinə inteqrasiya olunacaq. İstifadəçilər sistemi “Hey Plex” səsli əmri vasitəsilə və ya cihazın yan düyməsini xüsusi olaraq bu funksiya üçün təyin etməklə aktivləşdirə biləcəklər.
Perplexity, Samsung-un Galaxy AI ekosisteminə daxil edilən ilk süni intellekt şirkətlərindən biri olacaq. Şirkətin alqoritmləri bir sıra daxili tətbiqlərə, o cümlədən “Qeydlər”, “Saat”, “Qalereya”, “Təqvim” və “Xatırlatmalar” bölmələrinə inteqrasiya ediləcək. Bununla belə, əlavə texniki detallar hələlik açıqlanmayıb.
Bundan əvvəl, 2025-ci ilin iyun ayında Bloomberg agentliyi Samsung-un Perplexity-ni Galaxy S26 modellərinə inteqrasiya etməklə bağlı danışıqlar apardığını bildirmişdi. Məlumata əsasən, Perplexity yeni seriyada təqdim olunacaq assistentlərdən biri olacaq və eyni zamanda Bixby səsli köməkçisinin bir hissəsi kimi fəaliyyət göstərəcək.
Yeni tərəfdaşlıq Samsung-un süni intellekt imkanlarını genişləndirmək və smartfon bazarında rəqabət üstünlüyünü artırmaq strategiyasının tərkib hissəsi kimi qiymətləndirilir.

Samsung launches partnership with Perplexity AI
South Korean tech giant Samsung has announced a strategic partnership with artificial intelligence-based search engine developer Perplexity AI. The company will launch the new integration on February 25, 2026.
According to the report, Perplexity’s AI search features will be integrated directly into the Galaxy S26 smartphone line. Users will be able to activate the system via the “Hey Plex” voice command or by assigning the device’s side button specifically for this function.
Perplexity will be one of the first AI companies to be included in Samsung’s Galaxy AI ecosystem. The company’s algorithms will be integrated into a number of internal applications, including the “Notes”, “Clock”, “Gallery”, “Calendar” and “Reminders” sections. However, additional technical details have not yet been disclosed.
Earlier, in June 2025, Bloomberg reported that Samsung was in talks to integrate Perplexity into the Galaxy S26 models. According to the report, Perplexity will be one of the assistants to be introduced in the new series and will also function as part of the Bixby voice assistant.
The new partnership is seen as part of Samsung's strategy to expand its artificial intelligence capabilities and increase its competitive advantage in the smartphone market.