Sipay elektron pul təşkilatını fəaliyyəti dayandırılıb
Türkiyə Mərkəzi Bankı (TCMB) elektron pul və ödəniş xidmətləri sahəsində fəaliyyət göstərən üç şirkətin – Sipay Elektronik Para və Ödəniş Xidmətləri AŞ, Vepara Elektronik Para və Ödəniş Xidmətləri AŞ və Fzypay Elektronik Para və Ödəniş Xidmətləri AŞ – bəzi fəaliyyət icazələrini müvəqqəti olaraq dayandırıb.
Beləliklə, bu qərarla birlikdə elektron pul və ödəniş xidmətləri sektorunda icazəsi müvəqqəti dayandırılan şirkətlərin ümumi sayı 9-a yüksəlib.
TCMB-nin açıqlamasında bildirilib ki, sözügedən şirkətlərin 6493 saylı “Ödəniş və Qiymətli Kağızların Hesablaşma Sistemləri, Ödəniş Xidmətləri və Elektron Pul Qurumları haqqında Qanun”un 12-ci maddəsinin birinci bəndinin (b) və (c) hissələrində qeyd edilən ödəniş xidmətləri, eləcə də 18-ci maddənin ikinci bəndinə əsasən elektron pul emissiyası (buraxılışı) üzrə icazələri müvəqqəti olaraq dayandırılıb.
Mərkəzi Bankın məlumatına görə, elektron pul şirkətlərinin hamısı qanunun 18-ci maddəsinə əsasən elektron pul buraxmaq hüququna malikdir. Bununla yanaşı, ödəniş xidmətləri təqdim etmək icazələri 12-ci maddəyə uyğun olaraq şirkətlər arasında fərqlənir.
Sipay Türkiyədə fintex (maliyyə texnologiyaları) sahəsində ən sürətlə böyüyən elektron pul və ödəniş platformalarından biri kimi tanınır. Startap son illərdə onlayn ödənişlər, rəqəmsal cüzdanlar və korporativ ödəmə sistemləri üzrə innovativ xidmətləri ilə önə çıxırdı. Ötən ilin sentyabr ayında Sipay Azərbaycan bazarına daxil olduğunu açıqlamışdı.
Müvəqqəti dayandırılma qərarı, sektor müşahidəçiləri tərəfindən tənzimləmə və şəffaflıq prosesinin bir hissəsi kimi qiymətləndirilir. Ekspertlər hesab edir ki, Sipay və digər startaplar müvafiq tələbləri yerinə yetirdikdən sonra fəaliyyətlərini bərpa edə bilərlər.
Fəaliyyəti dayandırılan və ya idarəçiliyə götürülən digər şirkətlər:
• Fzypay Elektronik Para və Ödəniş Xidmətləri AŞ
• İninal Ödəniş və Elektron Pul Xidmətləri AŞ – 14 mart 2025-də TMSF tərəfindən idarəçiliyə götürülüb
• Paladyum Elektronik Para və Ödəniş Xidmətləri AŞ
• Papara Elektronik Para AŞ – 27 may 2025-də TMSF tərəfindən idarəçiliyə götürülüb
• ParaQR Elektronik Para və Ödəniş Xidmətləri AŞ
• Parolapara Elektronik Para və Ödəniş Xidmətləri AŞ
• Payco Elektronik Para və Ödəniş Xidmətləri AŞ
• Vepara Elektronik Para və Ödəniş Xidmətləri AŞ
Bundan əlavə, TCMB-nin siyahısına əsasən fəaliyyət icazəsi tamamilə ləğv edilmiş şirkətlər aşağıdakılardır:

Sipay electronic money institution suspended
The Central Bank of Turkey (CBRT) has temporarily suspended some of the operating licenses of three companies operating in the field of electronic money and payment services – Sipay Elektronik Para ve Pağdağı Services AŞ, Vepara Elektronik Para ve Pağdağı Services AŞ and Fzypay Elektronik Para ve Pağdağı Services AŞ – operating in the field of electronic money and payment services.
Thus, with this decision, the total number of companies whose licenses in the electronic money and payment services sector have been temporarily suspended has increased to 9.
The CBRT stated in a statement that the payment services of the companies in question are listed in the first paragraph (b) and (c) of Article 12 of the Law No. 6493 on Payment and Securities Settlement Systems, Payment Services and Electronic Money Institutions, as well as the issuance of electronic money in accordance with the second paragraph of Article 18.
According to the Central Bank, all electronic money companies have the right to issue electronic money in accordance with Article 18 of the law. However, the permits to provide payment services differ between companies according to Article 12.
Sipay is known as one of the fastest growing electronic money and payment platforms in the fintech (financial technology) sector in Turkey. The startup has stood out in recent years with its innovative services in online payments, digital wallets and corporate payment systems. In September last year, Sipay announced its entry into the Azerbaijani market.
The temporary suspension decision is seen by industry observers as part of the regulatory and transparency process. Experts believe that Sipay and other startups can resume their activities after fulfilling the relevant requirements.
Other companies that have suspended their activities or been taken under administration:
Fzypay Electronic Money and Payment Services AŞ
İninal Payment and Electronic Money Services AŞ – taken under administration by the SDIF on March 14, 2025
Palladyum Electronic Money and Payment Services AŞ
Papara Electronic Money AŞ – taken under administration by the SDIF on May 27, 2025
ParaQR Electronic Money and Payment Services AŞ
Parolapara Electronic Money and Payment Services AŞ
Payco Electronic Money and Payment Services AŞ
Vepara Electronic Money and Payment Services AŞ
In addition, the following companies have had their operating permits completely revoked according to the CBRT list: