Vikipediyanın qurucusu Grokipedianı tənqid edib
Vikipediyanın qurucusu Cimmi Uels, İlon Maskın bu yaxınlarda təqdim etdiyi Grokipedia layihəsinə və süni intellektin ensiklopediyalarda istifadəsinə şübhə ilə yanaşdığını bildirib.
Uels etiraf edib ki, Grokipedianı hələ şəxsən yoxlamayıb. Lakin o, istifadəçilərdən eşitdiklərinə görə, yeni platformanın İlon Maskın özünü tərifləyən yazılarla dolu olduğunu qeyd edib. Uels həmçinin Maskın hazırkı məqamda ciddi bir layihə ortaya qoyacağına inanmadığını vurğulayıb.
Uelsin əsas narahatlığı süni intellektin etibarlılığı ilə bağlıdır. O hesab edir ki, böyük dil modelləri hələ də çoxlu səhvlərə yol verir və Vikipediya səviyyəsində keyfiyyətli məqalələr yazmaq üçün hələ yetərli səviyyədə deyil.
Vikipediya qurucusu Sİ-nin dezinformasiya problemini daha da dərinləşdirəcəyindən ehtiyatlanır. O, neyroşəbəkələrin inandırıcı görünən mətnlərlə dolu saxta saytlar yaratmaq riskinə diqqət çəkib. Uelsin fikrincə, illərdir faktları yoxlamağa öyrəşmiş Vikipediya icmasını aldatmaq çətin olsa da, milyonlarla digər insanı çaşdırmaq çox asan olacaq.
Bununla belə, Cimmi Uels süni intellektə tamamilə qarşı çıxmır. O, Sİ-nin alət kimi faydalı ola biləcəyini deyir. Məsələn, Vikipediya məqalələri üçün mənbələrin axtarılmasında və ya həmin mənbələrdən əlavə məlumatların tapılmasında Sİ-dən istifadə etmək olar.
Xatırladaq ki, İlon Mask Grokipedianı Vikipediyaya rəqib kimi təqdim edib. Platforma zahirən Vikipediyaya bənzəyir və bəzi hallarda məlumatları birbaşa oradan götürdüyü də müşahidə edilib.

Wikipedia founder criticizes Grokipedia
Wikipedia founder Jimmy Wales has expressed skepticism toward Elon Musk’s recently launched Grokipedia project and the use of artificial intelligence in encyclopedias.
Wales admitted that he has not personally reviewed Grokipedia yet, but based on user feedback, he noted that the new platform is filled with self-praising content about Musk. He also expressed doubt that Musk will deliver a serious project at this stage.
Wales’ main concern lies in the reliability of AI. He believes that large language models still make numerous errors and are not yet capable of producing articles at the quality level of Wikipedia.
The Wikipedia founder also warned that AI could exacerbate disinformation problems, highlighting the risk of neural networks generating fake websites with convincing-looking text. While the Wikipedia community is trained to verify facts and is difficult to mislead, Wales emphasized that millions of other users could easily be deceived.
However, Wales does not oppose AI entirely. He noted that AI can be a useful tool—for example, assisting in finding sources for Wikipedia articles or gathering additional information from those sources.
It is worth noting that Elon Musk presented Grokipedia as a competitor to Wikipedia. The platform resembles Wikipedia in appearance and, in some cases, has been observed to directly incorporate content from it.