Toncoin qiyməti 60%-dən çox artıb
Kriptovalyuta bazarında Toncoin son iki gün ərzində 60%-dən çox bahalaşıb. Artım Pavel Durov-un TON blokçeyni ilə bağlı açıqlamalarından sonra başlayıb.
Məlumata görə, kriptovalyutanın qiyməti mayın 4-dən etibarən yüksəlişə keçib və hazırda təxminən 2,25 dollar səviyyəsində ticarət olunur. Son bir həftədə isə ümumi artım 66% təşkil edib. Toncoin-in bazar kapitallaşması 5,9 milyard dollara çatıb və o, ən böyük kriptovalyutalar siyahısında 17-ci yerdə qərarlaşıb.
Qiymət artımına səbəb kimi Pavel Durovun “TON-u yenidən böyük edək” çağırışı göstərilir. O bildirib ki, Telegram platforması TON Foundation-ın rolunu əvəz edərək ekosistemin əsas hərəkətverici qüvvəsinə çevriləcək və blokçeynin ən böyük validatoru olacaq.
Qeyd edək ki, TON layihəsi 2018-ci ildə Pavel və Nikolai Durov tərəfindən yaradılıb. 2020-ci ildə layihə hüquqi səbəblərlə dayandırılsa da, sonradan inkişafı TON Foundation tərəfindən davam etdirilib.

Toncoin price increases by more than 60%
Toncoin has risen by more than 60% in the cryptocurrency market over the past two days. The increase began after Pavel Durov’s statements about the TON blockchain.
According to the information, the price of the cryptocurrency has been rising since May 4 and is currently trading at around $2.25. The total increase in the past week was 66%. Toncoin’s market capitalization reached $5.9 billion, making it the 17th largest cryptocurrency.
Pavel Durov’s call to “Make TON Great Again” is cited as the reason for the price increase. He said that the Telegram platform will replace the role of the TON Foundation and become the main driving force of the ecosystem and the largest validator of the blockchain.
It should be noted that the TON project was founded in 2018 by Pavel and Nikolai Durov. Although the project was suspended in 2020 for legal reasons, its development was later continued by the TON Foundation.