Tramp administrasiyası rəqəmsal hücumlara qarşı milyard dollarlıq investisiya qoyur
Bu vəsait Trampın təqdim etdiyi və “One Big Beautiful Bill” (Bir Böyük Gözəl Qanun) yeni qanun paketində yer alır. Qanunda bu “hücum kiber əməliyyatları”nın konkret olaraq nələri əhatə etdiyi açıqlanmasa da, vəsaitin əsasən ABŞ-nin Asiya-Sakit Okean bölgəsində — xüsusilə də Çinlə bağlı fəaliyyət göstərən İndo-Sakit Okean Komandanlığının texniki imkanlarını gücləndirməyə yönəldiləcəyi qeyd olunub.
Maraqlıdır ki, bu qərarla paralel olaraq, ölkənin kibertəhlükəsizlik və müdafiə sahəsinə ayrılan 1 milyard dollarlıq vəsait ixtisar edilib. Halbuki ABŞ son illərdə Çindən və digər ölkələrdən gələn kiberhücumların hədəfindədir.
Senatın Kəşfiyyat Komitəsinin üzvü, demokrat senator Ron Vayden bu qərarı sərt tənqid edərək bildirib ki, Tramp administrasiyası dövlətin kibertəhlükəsizlik sahəsinə ayırdığı vəsaiti azaltmaqla ölkəni xarici hakerlər üçün daha açıq vəziyyətə gətirib. O qeyd edib ki, ABŞ-nin əsas kibertəhlükəsizlik qurumu olan CISA-nın büdcəsi azaldılıb, yüzlərlə əməkdaş işdən çıxarılıb və bu qərarların yalnız kiçik bir hissəsi sonradan dəyişdirilib.
Vayden TechCrunch-a verdiyi açıqlamada deyib:
“Bu qərar federal qurumlarla yanaşı, xəstəxanalar, bələdiyyələr və özəl şirkətlər üçün də təhlükə yaradır. Çünki bu qurumların dövlət səviyyəsində təşkil olunmuş hücumlara qarşı dayanmaq imkanları yoxdur.”
“Hücum xarakterli kiber əməliyyatlar” dedikdə, əslində, rəqib ölkələrin sistemlərinə daxil olmaq, məlumat toplamaq və ya bəzi texniki boşluqlardan istifadə edərək sistemlərə nəzarət əldə etmək nəzərdə tutulur. Bu əməliyyatlara həmçinin casus proqramların yerləşdirilməsi, internet trafikinin izlənməsi və ya bu məqsədlə infrastruktur qurulması da daxildir.

Trump Administration to allocate $1 billion for offensive cyber operations
This funding is part of Trump’s proposed legislation called the “One Big Beautiful Bill.” While the bill does not specify what exactly is meant by “offensive cyber operations,” it indicates that the funds will primarily be directed toward strengthening the technical capabilities of the U.S. Indo-Pacific Command, which operates in the Asia-Pacific region — particularly in relation to China.
Interestingly, this decision comes alongside a $1 billion cut from the country’s cybersecurity and defense budget, despite the fact that the U.S. has recently faced increasing cyberattacks from China and other countries.
Senator Ron Wyden, a Democrat and member of the Senate Intelligence Committee, strongly criticized the move, stating that the Trump administration has left the country more vulnerable to foreign hackers by cutting funding for cybersecurity. He noted that the budget of the U.S.'s main cybersecurity agency, CISA, has been reduced, hundreds of employees were laid off, and only a small portion of these decisions has since been reversed.
In a statement to TechCrunch, Wyden said:
“This decision puts not only federal agencies but also hospitals, municipalities, and private companies at risk — institutions that are not equipped to defend against state-level cyberattacks.”
“Offensive cyber operations” generally refer to actions such as infiltrating adversary systems, collecting sensitive data, or exploiting software vulnerabilities to gain control. These operations may also involve the deployment of spyware, surveillance of internet traffic, or building infrastructure to support cyberattacks.