Turan yeni ölkələrə açılır - Qazaxıstan, Qırğızıstan, KKTC və Özbəkistana komissiyasız pul köçürmələri başlayıb
30 Oktyabr 2023 14:04
1808 baxış
Turan Türkiyədən Qazaxıstan, Qırğızıstan, KKTC və Özbəkistana heç bir komissiya haqqı olmadan pul köçürməsinə icazə verdiyini açıqlayıb.
Orta Asiya və xüsusilə Türk Dövlətləri arasında pul köçürmə prosesini rəqəmsal dünyaya daşıyan Turan ilk ölkə genişlənməsini fevral ayında Azərbaycanla etdi.
Türkiyədə yaşayan türk soydaşları üçün bir çox maliyyə əməliyyatlarını asanlaşdıran Turan soydaşların öz ölkələrinə pul köçürmə prosesini rəqəmsallaşdırmağa davam edir.
Azərbaycan genişlənməsindən sonra qısa müddət ərzində beynəlxalq pul köçürmələrinin həcmini milyonlarla lirəyə çatdıran şirkət rəqəmsal pul köçürmələri şəbəkəsinə digər türk dövlətlərini də əlavə etdi. Bu gündən etibarən Turan istifadəçiləri Azərbaycanın bütün banklarına saniyələr ərzində pul köçürə, həmçinin Qazaxıstan, Qırğızıstan, ŞKTC və Özbəkistana komissiyasız pul köçürmələri həyata keçirə bilərlər. Beləliklə, Turan türk dövlətləri arasında yaratmağa çalışdığı pul köçürmə dəhlizi missiyası adı altında daha bir böyük prosesi başa vurdu.
Türkiyədən türk dövlətlərinə pul köçürmək heç vaxt bu qədər sərfəli, sürətli və asan olmamışdı.
Turan-ın Türk Dövlətləri təşəbbüsü haqqında danışan Turan Qurucusu Özgür Bayraktar, “Qaspıralı İsmayılın dil, fikir və iş birliyi missiyasına uyğun olaraq Turanla getdiyimiz yolda tək bir motivasiyamız vardı; Ölkəmizdə yaşayan soydaşlarımızın Türkiyə daxilində maddi imkanlarını artırmaq və öz ölkələrinə pul köçürmə prosesini Avropaya pul köçürməsindən fərqləndirmək. İndi biz xoşbəxtik ki, bu arzumuzu həyata keçirək. Turan indi Türkiyədə yaşayan Azərbaycan türklərimizin, qazaxlarımızın, qırğızlarımızın, kipr türklərimizin və özbəklərimizin bütün ehtiyaclarına öz dillərində həll təklif edə bilən yeganə maliyyə proqramına çevrilib. "Bu prosesdə biz Payporter, eləcə də biznes tərəfdaşımız United Payment ilə hərtərəfli inteqrasiya prosesinə girdik" qeyd edib.
Bundan əlavə, 2024-cü ildə Azərbaycanda yaşayan bütün istifadəçilərə Azərbaycana xas pul kisəsi təqdim etməyi planlaşdıran şirkət Türkiyə ilə Azərbaycan arasında sıfır xərcli pul kisəsindən pul köçürməsini təmin etmək üçün işə başladığını açıqlayıb.
Turan Texnologiya Anonim Şirkəti 2022-ci ilin may ayında qurulan maliyyə texnologiyaları şirkətidir və bütün türk dövlətlərində yaşayan istifadəçilərə fayda verəcək yeni nəsil maliyyə tətbiqi olmaq məqsədi ilə fəaliyyətini davam etdirir.
Turan hesablarındakı qalıqlar United Payment-in saxlama hesablarında saxlanılır; Bu məbləğlərdən heç bir faiz gəliri yaranmır. Turan Texnologiya Səhmdar Cəmiyyətinin TCMB və digər səlahiyyətli orqanlar qarşısında Elektron Pul və Ödəniş Xidmətləri Təşkilatı kimi fəaliyyət göstərmək icazəsi yoxdur. O, təmsilçi kimi fəaliyyət göstərir.

Turan opens to new countries - commission-free money transfers to Kazakhstan, Kyrgyzstan, TRNC and Uzbekistan have started
30 October 2023 14:04
1812 views
Turan announced that he allowed to transfer money from Turkey to Kazakhstan, Kyrgyzstan, TRNC and Uzbekistan without any commission fee.
Turan, which brings the money transfer process between Central Asia and especially Turkic States to the digital world, made its first country expansion with Azerbaijan in February.
Facilitating many financial transactions for Turkish compatriots living in Turkey, Turan continues to digitize the process of transferring money to their home country.
After the expansion of Azerbaijan, the company, which increased the volume of international money transfers to millions of lira in a short period of time, added other Turkish countries to the network of digital money transfers. Starting today, Turan users can transfer money to all banks of Azerbaijan within seconds, as well as make commission-free money transfers to Kazakhstan, Kyrgyzstan, the CIS and Uzbekistan. Thus, Turan completed another major process under the name of the remittance corridor mission, which he tried to create between the Turkic states.
Transferring money from Turkey to Turkish countries has never been so profitable, fast and easy.
Speaking about Turan's Turkic States initiative, Turan Founder Özgür Bayraktar said, "According to Ismayil Gaspıralı's mission of language, ideas and cooperation, we had only one motivation on the way we went with Turan; To increase the financial opportunities of our compatriots living in our country within Turkey and to differentiate the process of transferring money to their own countries from transferring money to Europe. Now we are happy to realize this dream. Turan has now become the only financial program that can offer solutions to all the needs of our Azerbaijani Turks, Kazakhs, Kyrgyz, Turkish Cypriots and Uzbeks living in Turkey in their own language. "In this process, we entered a comprehensive integration process with Payporter, as well as our business partner United Payment," he noted.
In addition, the company, which plans to introduce an Azerbaijan-specific wallet to all users living in Azerbaijan in 2024, announced that it has started work to provide zero-cost wallet transfers between Turkey and Azerbaijan.
Turan Technology Co., Ltd. is a financial technology company founded in May 2022 and continues to operate with the goal of becoming a new generation financial application that will benefit users living in all Turkish states.
Turan carries out payment and electronic money activities under the supervision of United Payment Services and Elektronik Para A.Ş. ("United Payment"), an institution licensed by the Central Bank of the Republic of Turkey ("TCMB"). ) and operates as a financial service provider by the Financial Crimes Investigation Board ("MASAK").
Balances in Turan accounts are held in custody accounts of United Payment; No interest income is generated from these amounts. Turan Technology Joint Stock Company does not have permission to operate as an Electronic Money and Payment Services Organization before the Central Bank of Ukraine and other competent authorities. He acts as a representative.