Wall Street Journal"ın yaydığı məlumata görə, xAI, 230 milyard dollar dəyərləndirmə ilə 15 milyard dollarlıq yeni kapital cəlb etmək üçün danışıqların son mərhələsindədir. Maskın maliyyə meneceri Cared Birçall tərəfindən investorlara təqdim edilən bu yeni şərtlər qəbul olunarsa, şirkətin bazar dəyəri cari ilin mart ayında "X" sosial şəbəkəsi ilə birləşmə zamanı qeydə alınan 113 milyard dollarlıq göstəricini iki dəfədən çox üstələyəcək.
Cəlb olunan vəsaitin əsasən infrastrukturun genişləndirilməsinə, xüsusilə də Tennessi ştatında inşa edilən "Colossus" superkompüter layihəsinə və daha təkmil süni intellekt modellərinin təliminə sərf olunması planlaşdırılır. Paralel olaraq, Tesla səhmdarları da bu ayın əvvəlində xAI startapına investisiya yatırılmasını təsdiqləyiblər ki, bu da Maskın şirkətləri arasındakı inteqrasiyanı gücləndirir.
Maraqlı məqam ondan ibarətdir ki, İlon Mask keçən həftə mətbuatda yayılan bənzər xəbərləri "yalan" adlandıraraq təkzib etmişdi. Reuters agentliyinin bu son xəbərlə bağlı sorğusuna isə xAI şirkətindən "Ənənəvi media yalan danışır" ("Legacy Media Lies") məzmunlu avtomatlaşdırılmış cavab gəlib. Buna baxmayaraq, bazarda süni intellekt sektorunda "köpük" yaranması barədə xəbərdarlıqlara rəğmən, investorların bu sahəyə olan iştahı hələ də yüksək səviyyədə qalır.

19 November 2025 11:40
According to the Wall Street Journal, xAI is in the final stages of negotiations to raise $15 billion in new capital at a $230 billion valuation. If the new terms, presented to investors by Musk’s financial manager Jared Birchall, are accepted, the company’s market value would more than double the $113 billion recorded in March when it merged with the “X” social network.
The funds are primarily planned to expand infrastructure, particularly the “Colossus” supercomputer project being built in Tennessee, and to train more advanced AI models. In parallel, Tesla shareholders also approved an investment in the xAI startup earlier this month, strengthening the integration between Musk’s companies.
Interestingly, Elon Musk last week called similar reports in the media “false.” In response to Reuters’ inquiry about this latest news, xAI issued an automated reply stating “Legacy Media Lies.” Despite warnings of a potential bubble in the AI sector, investor appetite for this field remains high.