11 Avqust 2025 14:49
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) və “Xsolla” şirkətinin tərəfdaşlığı ilə yerli oyun studiyaları üçün keçirilən ilk beynəlxalq inkubasiya proqramı (Xsolla–IDDA Incubation Program)  yekunlaşıb. Proqramda iştirak edən komandalar 7 avqust “Demo Day” günündə layihələrini münsiflər heyəti, eləcə də investorlar önündə təqdim ediblər. 8 avqust tarixində baş tutan proqramın yekun rəsmi tədbirində ümumi dəyəri 225 min manat olan müsabiqənin qalibləri elan edilib.
Yekun tədbirdə çıxışı zamanı İRİA-nın İnnovasiya ekosistemi departamentinin müdiri Taleh Kərimli inkubasiya proqramının yerli oyun sənayesinin inkişafına əhəmiyyətli dərəcədə müsbət təsir göstərəcəyini vurğuylayıb: “Biz İRİA olaraq yerli oyun ekosisteminin potensialını görürük və onun inkişafına xüsusi diqqət ayırırıq. Bu inkubasiya proqramı vasitəsilə ölkəmizin oyun studiyaları xarici bazarlara çıxış üçün mühüm bilik və bacarıqlara yiyələniblər, beynəlxalq ekspertlərin qabaqcıl təcrübəsini öyrəniblər ”.
“Xsolla” şirkətinin regional icraçı direktoru Fuad Kərimov İRİA ilə bu şirkət arasında əməkdaşlığın önəminə toxunub və xüsusilə qeyd edib ki, bu inkubasiya proqramı yerli istedadlar üçün əvəzsiz töhfədir və onların gələcək inkişafı baxımından yeni perspektivlər yaradır.
İnkubasiya proqramında iştirak edən oyun studiyalarının layihələri yerli və beynəlxalq ekspertlərdən ibarət münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilib. Münsiflər heyətində “Xsolla” şirkətinin baş video oyun analitiki Ernest Çanq, “Landfall Games” şirkətinin baş biznes meneceri Rebekka Lautner, “Fireshine Games” şirkətində biznes portfeli üzrə baş menecer Casper Tanner-Barns, “Xsolla” şirkətinin Cənubi Avropa, Yaxın Şərq və Afrika üzrə biznesin inkişafı vitse-prezidenti İlayda Bayarı, “Gamepons”un təsisçisi və baş direktoru Vüsal Kərimli və “Darts Games” studiyasının təsisçisi Novruz Cavadov yer alıb.
Yekun tədbirin davamında “Xsolla–IDDA Incubation Program”ın üç qalibini elan edilib. Belə ki, birinci yerə “Cool Bears Game Studio” (100 000 AZN), ikinci yerə “Exterra” (75 000 AZN) və üçüncü yerə (50 000 AZN) “Dynamic Box" komandaları layiq görülüb.
Qeyd edək ki, İRİA ötən il Azərbaycanda oyun ekosisteminin inkişafını gücləndirmək məqsədilə dünya səviyyəsində tanınan oyun kommersiya şirkəti “Xsolla” ilə əməkdaşlığa başlayıb. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində cari ilin 12 mayından etibarən hibrid formatda ilk beynəlxalq inkubasiya proqramı - “Xsolla–IDDA Incubation Program” keçirilib. Proqramın başlıca məqsədi qabaqcıl beynəlxalq təcrübə və mentor dəstəyini ölkəmizə gətirməklə yüksək potensialı olan yerli oyun studiyalarının inkişafına təkan verməkdir.

The Innovation and Digital Development Agency (IDDA) and “Xsolla” have completed the first international incubation program for local game studios, the Xsolla–IDDA Incubation Program. On August 7, during “Demo Day,” participating teams presented their projects to a panel of judges and investors. At the official closing ceremony on August 8, the winners of the competition—worth a total of 225,000 AZN—were announced.
During the closing ceremony, Taleh Karimli, Head of the Innovation Ecosystem Department at IDDA, emphasized that the incubation program would significantly contribute to the development of the local gaming industry:
“At IDDA, we see the potential of the local game ecosystem and pay special attention to its growth. Through this incubation program, our country’s game studios have gained essential knowledge and skills for entering foreign markets and learned best practices from international experts.”
Fuad Karimov, Regional Executive Director of Xsolla, highlighted the importance of cooperation between IDDA and the company, stressing that this incubation program is an invaluable contribution to local talents, opening new prospects for their future growth.
The projects of participating game studios were evaluated by a jury of local and international experts, including: Ernest Chang, Lead Video Game Analyst at Xsolla; Rebekka Lautner, Head of Business Management at Landfall Games; Casper Tanner-Barns, Senior Business Portfolio Manager at Fireshine Games; Ilayda Bayari, VP of Business Development for Southern Europe, Middle East, and Africa at Xsolla; Vusal Karimli, Founder and CEO of Gamepons; and Novruz Javadov, Founder of Darts Games Studio.
The top three winners of the Xsolla–IDDA Incubation Program were:
- Cool Bears Game Studio – 1st place (100,000 AZN)
- Exterra – 2nd place (75,000 AZN)
- Dynamic Box – 3rd place (50,000 AZN)
It should be noted that last year, IDDA partnered with the globally recognized game commerce company Xsolla to strengthen the development of the gaming ecosystem in Azerbaijan. As part of this cooperation, the first hybrid-format international incubation program—Xsolla–IDDA Incubation Program—was launched on May 12 this year. The main goal of the program is to bring advanced international expertise and mentorship to Azerbaijan, thereby fostering the growth of high-potential local game studios.