Z nəsli tükənmişlik hissindən iPod-a qayıdır
2025-ci ilin yanvar–oktyabr ayları ərzində iPod Classic və iPod Nano ilə bağlı axtarış sorğularının sayı 25%-ə qədər artıb. Bu barədə Axios nəşri Google Trends məlumatlarına istinadən yazır.
Mütəxəssislərin fikrincə, marağın artmasının əsas səbəbi gənclər arasında geniş yayılan rəqəmsal tükənmədir. Z nəslinin nümayəndələri demək olar ki, bütün həyatları boyu diqqəti daim özünə çəkən cihazlarla əhatə olunublar. Smartfonlar isə sosial şəbəkələr, messencerlər və bildirişlər vasitəsilə bu yüklənmənin əsas mənbəyinə çevrilib.
“Rəqəmsal minimalizm” kitabının müəllifi Cal Newport qeyd edir ki, köhnə texnologiyalar adətən bir məqsədə xidmət edir. Bu isə istifadəçiyə yalnız bir prosesə — məsələn, musiqi dinləməyə — fokuslanmağa və zehni sakitləşdirməyə imkan yaradır.
Qeyd olunur ki, artıq uzun müddətdir bəzi ustalar köhnə pleyerlərin modifikasiyası ilə məşğuldur. Onlar cihazlara Bluetooth, Wi-Fi və əlavə yaddaş modulları quraşdıraraq onları müasir tələblərə uyğunlaşdırırlar. Nəticədə istifadəçilər fərdiləşdirilmiş pleylistlərlə təchiz olunmuş “kastom” iPod əldə edərək, smartfonsuz gəzintilərə üstünlük verirlər. Zumerlər (və ya Z nəsli) təxminən 1997–2012-ci illər arasında doğulan insanlara deyilir.

Generation Z is turning to iPods out of exhaustion
Between January and October 2025, searches for the iPod Classic and iPod Nano increased by 25%. This was reported by Axios, citing Google Trends data.
According to experts, the main reason for the increase in interest is the widespread digital burnout among young people. Representatives of Generation Z have been surrounded by devices that constantly attract their attention almost all their lives. Smartphones have become the main source of this load through social networks, messengers and notifications.
Cal Newport, author of the book “Digital Minimalism”, notes that old technologies usually serve one purpose. This allows the user to focus on only one process — for example, listening to music — and calm the mind.
It is noted that for a long time now, some craftsmen have been engaged in modifying old players. They install Bluetooth, Wi-Fi and additional memory modules on the devices, adapting them to modern requirements. As a result, users are opting for smartphone-free trips, acquiring "custom" iPods equipped with personalized playlists.