Intel-in səhvləri və SOFAZ-ın riskli investasiyası
Süni intellektin geniş yayılması bir çox sahələrdə öz müsbət və mənfi tərsirini sürətlə göstərməyə başladı. Artıq dəyişikliklər əvvəlki illərə nisbətən daha sürətli baş verir və onunla ayaqlaşmaq olduqca çətinləşir. Böyük şirkətlər isə bu mövzuda olduqca çətin vəziyyətə düşürlər. Böyük investisiyalar, uzun müddətli strategiyalar, planlar. Böyük şirkətlər üçün bunları sürətli, elastik şəkildə dəyişdirmək olduqca çətindir. Ən çətin məsələ isə qərar verməkdir. Bəli, doğru qərar vermək ən mühüm addımdır. Bu məqalədə də iki qərardan yazıram: Intel-in qərarları və ondan səhm alan Azərbaycan Respublikasının Dövlət Neft Fondunun (SOFAZ) qərarından.
İnteldə nələr baş verir?
Süni intellekt sənayesinin əsas sütunları çiplər və videokartlardır. Intel də bu sənayedə böyük pay sahibidir. Süni intellek üçün GPU daha önəmlidir. Intel isə ənənəyə sadiq qalıb CPU istehsal etməyi üstün tutmuşdu. Tək səhv qərar da bu deyil. İntelin tarixində etdiyi ən böyük səhv OpenAI startapına investisiyadan imtina etməsidir. Reuters-ə danışan mənbələr bildiriblər ki, iki qurumun rəhbərləri 2017-2018-ci illərdə bu barədə görüşlər keçiriblər. iki seçim üzərində müzakirələr aparılıb: OpenAI-ın 15%-i üçün 1 milyard dollar investsiya və OpenAI-ın 15% hissəsi qarşılığında maya dəyərindən hesablanmaqla cihazların istehsalı. Müzakirələrin sonunda Intel təklifləri rədd edib və ənənəvi yolunda addımlamağı seçib. Bunun acı nəticəsi də göz önündədir artıq. Bununla da süni intellek sahəsində inkişafı görən Nvidia ilə rəqabətdə uduzmağa başladı. Bunun davamında isə Intel dəyər itirməyə başladı. Nəticədə İntel səhmləri son 6 ayda 59% dəyər itirdi (Mart-sentyabr 2024).
Müqayisə üçün bildirim ki, Intel-in 2017-ci ildə bazar dəyəri 216,02 milyard dollar, Nvidianın bazar dəyəri isə 117,26 milyard dollar olub. İndi 2024-cü ildə isə bu rəqəmlər uyğun olaraq 80,77 milyard dollar və 2,522 trilyon dollardır. Həmçinin, OpenAI-ın bazar dəyəri 100 milyar dollardır.
SOFAZ-ın riskli investisiyası
Bu dəyəritirmədə ən pis hal, daha dəqiqi bizə təsiri olan hal SOFAZ-ın Intel-də səhm almasıdır. 27 aprel 2024-cü il tarixində SOFAZ 31 milyon dollarlıq İntel səhminə sahib olduğunu açıqlamışdı. Həmin tarixdə səhmin 31.36 dollar idisə, indi bu rəqəm 18.89 dollardır. Əgər SOFAZ hələ də bu səhmləri saxlayıbsa, iyul ayında səhmlərin 34 dollara yüksəldiyi vaxtda satmayıbsa, bu səhm üzrə zərərdə olduğu görünür.  Yəni investsiya edilən 31 milyon dollar hazırda, təqribən, 19 milyon dollardır. Ekspertlər Intel səhmlərinin daha da ucuzlaşacağını proqnozlaşdırırlar. Səhmlərin dəyərinin 10 dollara qədər enəcəyi gözlənilir.
Onu da qeyd edim ki, SOFAZ digər səhmlərə də investisiya edib. Dövlət Neft Fondundan bildirilib ki, bu ilin ilk rübündə TOP-5 şirkətlərin səhmləri üzrə ümumi məbləğ 1 milyard 742 milyon dollar təşkil edib.

Intel's mistakes and SOFAZ's risky investment
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Changes are already happening faster than in previous years and it is becoming quite difficult to keep up with it. Large companies are in a very difficult situation in this regard. Big investments, long-term strategies, plans. It is extremely difficult for large companies to change these things quickly and flexibly. The most difficult thing is to make a decision. Yes, making the right decision is the most important step. In this article, I am writing about two decisions: Intel's decisions and the decision of the State Oil Fund of the Republic of Azerbaijan (SOFAZ), which bought shares from it.
What's happening at Intel?
The main pillars of the AI ​​industry are chips and video cards. Intel also has a large stake in this industry. GPU is more important for artificial intelligence. Intel preferred to stick to tradition and produce CPUs. This is not the only wrong decision. The biggest mistake in Intel's history is that it refused to invest in the OpenAI startup. Sources who spoke to Reuters said that the heads of the two institutions held meetings about this in 2017-2018. two options were discussed: a $1 billion investment for 15% of OpenAI, and cost-effective manufacturing of devices for 15% of OpenAI. At the end of the discussions, Intel rejected the proposals and chose to follow its traditional path. The bitter consequences of this are already in sight. With this, he began to lose competition with Nvidia, which saw the development in the field of artificial intelligence. After that, Intel began to lose value. As a result, Intel shares lost 59% in the last 6 months (March-September 2024).
For comparison, Intel's market value in 2017 was $216.02 billion, and Nvidia's market value was $117.26 billion. Now in 2024, these figures are 80.77 billion dollars and 2.522 trillion dollars, respectively. Also, OpenAI has a market value of $100 billion.
Risky investment of SOFAZ
The worst case in this valuation, or rather the case that affects us, is SOFAZ buying shares in Intel. On April 27, 2024, SOFAZ announced that it owned $31 million worth of Intel stock. On that date, the share price was 31.36 dollars, now this figure is 18.89 dollars. If SOFAZ still held these shares, and did not sell when the shares rose to $34 in July, it appears to be at a loss on this stock. That is, the 31 million dollars invested is currently approximately 19 million dollars.
I should also mention that SOFAZ invested in other shares as well. The State Oil Fund reported that in the first quarter of this year, the total amount of shares of TOP-5 companies was 1 billion 742 million dollars.