13 Noyabr 2023 10:58
Apple sentyabr ayında yayımlanan iOS 17 yeniləməsindən sonra aşkar edilən müxtəlif səhvlər səbəbiylə növbəti versiya olan iOS 18-in hazırlanmasını müvəqqəti dayandırmışdı. Amma bu fasiləyə baxmayaraq, Apple iOS 18 üçün yeniləmə üzərində işləməyə başlayıb.
Məşhur Apple analitiki Mark Qurman bildirib ki, Apple iOS 18 üçün "iddialı və maraqlı" dizayn dəyişikliyi planlaşdırır. iOS 18-də uzun müddətdir mövcud olan dizayn xəttindən kənara çıxan əhəmiyyətli dəyişikliklərin olacağı gözlənilir.
Qurmanın sözlərinə görə Apple-ın iOS 18 ilə gətirəcəyi yeniliklər haqqında dəqiq məlumat hələlik aydın deyil. Bununla belə, Qurman iOS 18-in əvvəlki illərdə edilən adi yeniləmələrdən kənara çıxa biləcəyini qeyd edib. iOS 7 ilə başlayan radikal dəyişikliklərin ardından iOS 16-dan bu yana dizayn baxımından böyük bir təkamül göstərməyən Apple iOS 18 ilə istifadəçilərinə əhəmiyyətli xüsusiyyətlər və dizayn dəyişiklikləri təqdim etməyi hədəfləyir.
Qurmanın nitqində aşağıdakı ifadələr yer alırdı: "Apple 2024-cü ildə çıxaracağı versiya üçün daha çətin bir peoseslə üz üzədir. Bu vaxta qədərki iOS-a edilən sadə yeniləmələrdən sonra iPhone və iPad proqram təminatının növbəti versiyası nisbətən yeniliklərlə dolu ola bilər. Apple-ın yüksək səviyyəli rəhbərliyi əhəmiyyətli yeni funksiyalar və dizaynlar, eləcə də təhlükəsizlik və performans təkmilləşdirmələri ilə yeni əməliyyat sistemlərini “iddialı və maraqlı” olaraq adlandırıb”.
Apple hər il WWDC tədbirində istifadəçilərə iOS versiyasını təqdim edir. iOS 18-in 2024-cü ilin sentyabrında keçirilməsi gözlənilən WWDC tədbirində təqdim edilməsi planlaşdırılır. Lakin bu tarixə qədər Apple-ın planlarında hər hansı dəyişikliyin olub-olmayacağı hələlik bəlli deyil.

13 November 2023 13:58
Apple has temporarily suspended the development of the next version, iOS 18, due to various bugs discovered after the iOS 17 update released in September. But despite this hiatus, Apple has started working on a new update for iOS 18.
Famous Apple analyst Mark Gurman said that Apple is planning an "ambitious and interesting" design change for iOS 18. iOS 18 is expected to feature significant changes that depart from the long-standing design line.
According to Gurman, the exact information about the innovations that Apple will bring with iOS 18 is not yet clear. However, Gurman noted that iOS 18 may go beyond the usual updates made in previous years. After the radical changes that started with iOS 7, Apple, which has not shown a big evolution in terms of design since iOS 16, aims to introduce significant features and design changes to its users with iOS 18.
Gurman's newsletter included the following statements: "Apple faces a more difficult task for its 2024 release. After several years of simple updates to iOS, the next version of the iPhone and iPad software could be relatively new. Apple's high management called the new operating systems "ambitious and exciting" with significant new features and designs, as well as security and performance improvements.
Apple releases the iOS version to users every year at the WWDC event. iOS 18 is scheduled to be unveiled at WWDC, which is expected to be held in September 2024. However, it is not yet clear whether there will be any changes in Apple's plans until this date.