“Meta” şirkəti ABŞ və Böyük Britaniya universitetlərinə müraciət edib
Təhsildə virtual reallığın (VR) yaradılması üzrə davam edən səylərin bir hissəsi olaraq, “Meta” ABŞ və Böyük Britaniyadakı bir sıra universitetlərlə yeni tərəfdaşlığa başlayıb. Yeni “Təhsil üçün Meta”(Meta for Education) beta layihəsi çərçivəsində şirkət 13 təhsil müəssisəsi ilə əməkdaşlıq edəcək və həmin müəssisələr VR-ın ilkin versiyasını əldə edə biləcəklər.  Şirkət bildirib ki təhsil işçiləri üçün elm, tibb, tarix, dilçilik sahələri üzrə interaktiv və cəlbedici məzmunu kəşf etmələrini asanlaşdırmaq istəyir.
Layihənin rəsmi təqdimatından əvvəl gələcəkdə universitetlərə ilkin olaraq VR və qarışıq reallıq (XR) prototiplərini sinifdə sınaqdan keçirmək tapşırılacaq. Layihədə bu universitetlər iştirak edəcək: Arizona Dövlət Universiteti, Hyuston İcma Kolleci, London İmperial Kolleci, Mayami Deyd Kolleci, Morhaus Kolleci, Nyu Meksiko Dövlət Universiteti, San Dieqo Dövlət Universiteti, Savanna İncəsənət və Dizayn Kolleci, Qlazqo Universiteti, Ayova Universiteti, Lids Universiteti, Mayami Universiteti və Miçiqan Universiteti.
Meta bildirib ki, Lids Universitetində artıq tamaşa və teatr üzrə “immersiv dərslər” başlayıb. Bu arada İspaniyada yerləşən Bask Ölkəsi Universiteti 2025-ci ilin fevral ayından etibarən fizioterapiya və anatomiya üçün VR texnologiyası ilə dərslər tədris edəcək. Hannover Universiteti isə növbəti tədris ilindən başlayaraq immersiv dərslər təklif edəcək.

Meta taps US, UK universities to test VR in education
As part of an ongoing effort to embed virtual reality (VR) in education, Meta has launched a new partnership with a slew of universities in the U.S. and U.K., designed to provide feedback on a new product that Meta hopes will finally make VR just a little more mainstream.
The new Meta for Education beta program will see Facebook’s parent company partner with 13 educational institutions, which will get access to an early version of a product that Meta has been teasing for a while already. In a blog post on Monday, Meta said it wants to “make it easier for educators to discover interactive and engaging content,” spanning subjects such as science, medicine, history, and language arts.
Ahead of the program’s formal launch, universities will be tasked with testing VR and mixed reality (XR) prototypes in class, ahead of a more formal launch in the future. The universities include Arizona State University, Houston Community College, Imperial College London, Miami Dade College, Morehouse College, New Mexico State University, San Diego State University, Savannah College of Art & Design, The University of Glasgow, University of Iowa, University of Leeds, University of Miami, and University of Michigan.
Meta says “immersive classes” have begun already at the University of Leeds, with an initial focus on performance and theater. The University of Basque Country, meanwhile, will follow suit in February 2025 with classes on physiotherapy and anatomy, while the University of Hannover will offer immersive classes starting in the next academic year.