Özbəkistanın IT sektorunda gələcək: Şavkat Kərimovun yeni nəsil üçün vizyonu
Şavkat Kərimov, 25 ildən çox müddət xaricdə yaşayıb, dünyanın müxtəlif ölkələrində uğurlu karyera qurduqdan sonra vətəni Özbəkistana qayıdıb. Hal-hazırda Özbəkistanın IT İcmasının rəhbəri olan Kərimov, gənc mütəxəssislərə öz təcrübəsini ötürməklə yanaşı, ölkənin IT sektorunda mühüm yeniliklər və layihələr həyata keçirməyi hədəfləyir. Müsahibəmizdə o, IT sahəsində icmanın əhəmiyyətindən, gələcək üçün planlarından və Azərbaycanla Özbəkistan arasında mümkün əməkdaşlıq perspektivlərindən danışır.
Şavkat Kərimov kimdir? Zəhmət olmasa, özünüz haqqında məlumat verə bilərsinizmi?
Mən Özbəkistanın IT İcmasının rəhbəri, sahibkar, investor, mentor, əsas məruzəçi (Keynote speaker) və top səviyyəli icraçıyam. Əvvəllər Microsoft-un SEO rəhbəri vəzifəsində çalışmışam və onun ən çox ziyarət olunan saytlarından biri olan Microsoft Community (Answers)-ə rəhbərlik etmişəm. Son dövrlərdə isə karyera sahəsində lider olan BOLD şirkətində SEO üzrə vitse-prezident olmuşam.
Mənim iki ali təhsil dərəcəm var: biri beynəlxalq hüquq üzrə Dünya İqtisadiyyatı və Diplomatiya Universiteti (UWED), digəri isə Moskva, Rusiya-dakı VGIK adlı Rusiya Film İnstitutundan rejissorluq üzrə. Mən 20 qısa film çəkmişəm, 3 kitab yazmışam, 2 sosial şəbəkə yaratmışam, dünyanın ən böyük veb-kataloq sahiblərindən biri olmuşam, ABŞ, Kanada, İsveç, Belçika və digər ölkələrdə yaşamış və işləmişəm.
Mən ABŞ-a fövqəladə şəxs kimi (EB1A vizası ilə) köçmüşəm, lakin 2 il əvvəl Özbəkistana qayıdaraq öz təcrübəmi və biliklərimi gənc nəsillə bölüşməyə başladım.
25 il xaricdə yaşadıqdan sonra, Özbəkistanın IT İcmasının rəhbəri kimi, nə üçün ölkənizə geri qayıtdınız və burada IT sektorunu necə inkişaf etdirməyi planlaşdırırsınız?
Ailəmizi və özümüzü ömrümüzün qalan hissəsi üçün maliyyə dəstəyi ilə təmin edəcək qədər varlıq yaratdım və həyatdan zövq alaraq başqalarına, xüsusən də yaxşı bildiyim sahədə - informasiya texnologiyaları sahəsində kömək etmək üçün vaxt ayırmaq istədim. Buna görə də vətənimə qayıtdım və burada Özbəkistan IT İcmasını qurdum.
Planlarımıza gəlincə, bunlar kifayət qədər iddialıdır. Biz ölkənin və sonra regionun bütün IT insanlarını bir araya gətirmək istəyirik ki, nəticədə bu əlaqələr və şəbəkələr nəticəsində dünya səviyyəli bir və ya bir neçə məhsul yaradılsın. Biz həmçinin pulsuz seminarlar, master-klasslar, kurslar və digər tədris proqramlarımız vasitəsilə ölkədə IT təhsilini yaxşılaşdırmaq istəyirik.
İT sənayesində, həm yerli, həm də qlobal səviyyədə, innovasiyanı təşviq etmək üçün icma quruculuğunun nə dərəcədə əhəmiyyətli olduğuna inanırsınız?
İcma hər hansı sahənin uğurlu inkişafının əsasını təşkil edir və IT bu qaydadan istisna deyil. Bir-birimizlə danışanda ideyalar yaranır, komandalar formalaşır və parlaq məhsullar və ya xidmətlər yaradılır. Bu, hər səviyyədə, yerli və ya qlobal miqyasda doğrudur. Nə qədər çox ünsiyyət qursaq, bir-birimizdən bir o qədər çox öyrənirik və bir-birimizlə necə işləyəcəyimizi öyrənirik. Bu, sənayemizdə və ümumiyyətlə, istənilən sahədə innovasiyanın inkişafına kömək edir.
Tez-tez çıxış edən və mentor kimi fəaliyyət göstərən biri olaraq, Özbəkistanda əhəmiyyətli təsir yaratmaq istəyən gələcək IT mütəxəssislərinə və sahibkarlara hansı məsləhətləri verərdiniz?
Təsir yaratmaq istəyirsinizsə, ilk növbədə təməlləri təmin etdiyinizdən əmin olun. İnsanlar təməlləri öyrənmədən bacarıqlarını cilalamağa tələsirlər və bir məqamda bu səbəbdən böyüməyi dayandırırlar. Təməllərinizi möhkəmləndirdikdən sonra seçdiyiniz sahədə və həmçinin digər sahələrdə, xüsusən yaradıcı sahələrdə biliklərinizi genişləndirməyə davam edin ki, həm texniki, həm də yaradıcı beyninizi gücləndirə biləsiniz. Və nəhayət, EQ-nuzu (emosional zəkanızı) inkişaf etdirin. Bu üç məsləhət sizi istədiyiniz yerə aparacaq və sənayenizə əhəmiyyətli töhfə verməyinizə imkan verəcək.
Rəqabətli bazarda IT məhsulunun və ya həllinin uğur qazanmasına səbəb olan əsas amillər hansılardır?
İstifadə. İnsanlar məhsulunuzu və ya onlara təklif etdiyiniz hər şeyi istifadə edirlərsə, bu o deməkdir ki, məhsul uğurludur. Burada yalnız iki göstərici var: istifadəçilərin sayı və onların məşğuliyyəti (məhsulunuzdan istifadə edərkən nə qədər məşğul olurlar). Məşğuliyyət məhsulunuzun təbiətindən asılı olaraq bir çox digər göstəriciləri nəzərdə tuta bilər.
Özbəkistan IT İcmasının gələcək planları hansılardır və onun təsirini həm regional, həm də beynəlxalq səviyyədə necə genişləndirməyi planlaşdırırsınız?
Düzü, çoxlu planlar var. Təhsil proqramları, startap inkubatorları, konfranslar, hakatonlar, təcrübə proqramları, müsabiqələr, mükafat mərasimləri, debat çempionatları, freelancer proqramları və s. İlk növbədə yerli səviyyədə mümkün qədər çox insana kömək etməyi və sonra regional və qlobal tərəfdaşlarımızla əməkdaşlığı genişləndirməyi istəyirik.
Mentor və investor olaraq, Özbəkistanda inkişafı sürətləndirmək üçün ən böyük potensiala sahib olan sahələr hansılardır?
Əksər sahələr hələ də rəqəmsal transformasiyanı və xüsusilə süni intellekt transformasiyasını gözləyir, buna görə də istənilən sahədə böyük potensial var. Mənim fikrimcə, təhsil, elm və texnologiya Özbəkistanın gələcək uğurunun üç əsas sütunudur və diqqətimizi bu sahələrə yönəltməliyik.
Fikrinizcə, Azərbaycan və Özbəkistan IT, startaplar sahəsində necə əməkdaşlıq edə bilər və regionda rəqəmsal körpü qurmaq mümkündürmü?
Azərbaycan və Özbəkistanın əməkdaşlıq edə biləcəyi bir sıra yollar var: tələbə mübadilə proqramları, texnologiya startap müsabiqələri, proqramlaşdırma yarışmaları, bir-birimizin IT mərkəzlərini ziyarət edərək təcrübə mübadiləsi etmək və bir-birimizə kömək etmək. Mədəniyyətlərimiz çox yaxın olduğundan, əməkdaşlıq etmək bizim üçün asan olacaq, ona görə də gəlin gözəl ölkələrimiz arasında bu rəqəmsal körpünü quraq.

The Future of Uzbekistan's IT Sector: Shavkat Karimov's Vision for the New Generation
After living abroad for more than 25 years and building a successful career across various countries, Shavkat Karimov has returned to his homeland of Uzbekistan. Currently serving as the Head of Uzbekistan’s IT Community, Karimov is dedicated to sharing his experience with young professionals while spearheading significant innovations and projects in the country's IT sector. In this interview, he discusses the importance of community in the tech field, his future plans, and potential collaboration opportunities between Azerbaijan and Uzbekistan.
Who is Shavkat Karimov? Please, can you give information about yourself?
I am a Head of IT Community of Uzbekistan, entrepreneur, investor, mentor, keynote speaker, top-level executive. Earlier, I worked as a Head of SEO at Microsoft, leading one of its most visited websites: Microsoft Community (Answers). Most recently I was a Vice President of SEO at BOLD, a leader in the resume/career fields.
I've got 2 degrees: one in international law from the University of Diplomacy (UWED) in Tashkent, Uzbekistan, and another one in film directing from Russian Film Institute called VGIK in Moscow, Russia. I produced 20 short films, wrote 3 books, created 2 social networks, was one of the biggest web directory owners in the world, lived and worked in the USA, Canada, Sweden, Belgium and other countries.
I came to the US as an extraordinary person (EB1A), but 2 years ago returned to Uzbekistan to share my experience and knowledge with young generation of Uzbekistan.
After 25 years living abroad, as the head of Uzbekistan's IT Community, what made you return to your country and how do you plan to develop the IT sector here?
I made enough fortune to financially support my family and myself for the rest of our lives and wanted to take time to enjoy life by helping others, especially in the field that I know well - information technology aka IT. That's why I returned to my homeland and then created the IT Community of Uzbekistan here.
When it comes to our plans, those are pretty ambitious. We want to connect all the IT people of the country and then in the region, so eventually one or more world-class products are creates as a result of these connections and networking. We also want to improve IT education in the country through our free workshops, masterclasses, courses and other educational programs.
What role do you believe community-building plays in fostering innovation within the IT industry, both locally and globally?
Community is a foundation of successful development of any field and IT is not an exclusion from this rule. When we talk to one another, ideas bounce and flourish, teams are formed, and brilliant products or services are created. This is true on any level, whether it's local or global. The more we communicate, the more we learn from each other and the more we learn how to work with one another. This helps foster innovation in our industry and in any industry for that matter.
As a frequent keynote speaker and mentor, what advice would you give to aspiring IT professionals and entrepreneurs in Uzbekistan looking to make a significant impact?
If you want to make an impact, first of all, make sure your fundamentals are there. People jump to polishing their skills without learning the basics and then at one point they stop growing because of that. After making sure your fundamentals are solid, keep widening your knowledge within your field of choice and also in other fields, especially creative ones, so you could stregthen both technical and creative sides of your brain. And finally improve your EQ. These 3 tips would get you where you want to be and will allow you to make a significant impact to our industry.
In your opinion, what are the key factors that contribute to the success of an IT product or solution in a competitive market?
Usage. If people use your product or whatever you have to offer them - it means the product is successful. And there are only 2 metrics here: number of users and their engagement (how engaged they are when using your product). Engagement might mean a bunch of other metrics depending on the nature of your solution.
What are your future plans for the IT Community of Uzbekistan, and how do you plan to scale its impact both regionally and internationally?
Tons of plans, to be honest. Educational programs, startup incubators, conferences, hackathons, internship programs, competitions, awards ceremonies, debates championships, freelancing programs, and more. We want to make sure we first help as many people as possible locally and then start expanding the collaboration with our regional and global partners.
As a mentor and investor, in which areas do you see the greatest potential to accelerate development in Uzbekistan?
Most fields are still to experience digital transformation and especially AI transformation, so any field has a great potential in that sense. In my opinion, education, science and technology are the three pillars to Uzbekistan's future success and these are the ones we should keep our focus on.
In your opinion, how can Azerbaijan and Uzbekistan cooperate in the field of IT, Startups and build a digital bridge in the region?
There are a number of ways Azerbaijan and Uzbekistan could cooperate: student exchange programs, tech startup contests, competitive programming, visiting each others IT hubs to learn from one another and help each other. Our cultures are pretty close and thus it would be easy for us to cooperate, so let's build this digital bridge between our beautiful countries.