Almaniya gələcəyin müharibəsini planlaşdırır: Kəşfiyyat böcəkləri və süni intellekt robotları
Müasir dövrdə hərbi texnologiyaların sürətli inkişafı Almaniyada yeni bir mərhələyə qədəm qoyur. Almaniyanın ən qiymətli müdafiə startaplarından olan Helsing şirkətinin həmtəsisçisi Gundbert Şerf Rusiyanın Ukraynaya hücumu ilə bərabər hər şeyin dəyişdiyini vurğulayır. Şerf, dörd il əvvəl başladığı şirkətinin dəyərini son maliyyələşdirmə mərhələsində 12 milyard dollardan çox artırmağı bacarıb. Helsing, döyüş dronları və döyüş meydanı üçün süni intellekt sistemləri istehsal edir.
Avropada müdafiə texnologiyalarına xərclərin ABŞ-ı üstələməsi ilə əlaqədar olaraq, Almaniya həm hökumət səviyyəsində, həm də startaplar vasitəsilə müdafiə sənayesində inqilabi dəyişikliklərə hazırlaşır. Federal hökumət süni intellekt və startap texnologiyalarını müdafiə strategiyasının əsas elementi kimi görür və bürokratiyanı minimuma endirməklə yeni texnologiyaların Bundesver ordusuna sürətlə çatdırılmasını təmin edir.
Almaniya uzun illər Avropa ölkələri arasında ən ehtiyatlı müdafiə siyasətini yürüdüb. Lakin ABŞ-dan təhlükəsizlik zəmanətlərinin qeyri-müəyyənləşməsi və Rusiyanın Ukraynaya hərbi müdaxiləsi ölkənin müdafiə büdcəsini 2029-cu ilə qədər üç dəfə artırmağı planlaşdırmasına səbəb olub. Bu büdcənin böyük hissəsi müharibənin mahiyyətini dəyişəcək innovativ texnologiyalara yönəldiləcək.
Almaniyanın müdafiə texnologiyaları sahəsində fəaliyyət göstərən startapları tank tipli süni intellekt robotlarından, pilotsuz mini-dalış vasitələrinə, hətta kəşfiyyat böcəklərinə qədər müxtəlif yeniliklər üzərində işləyir. Məsələn, Swarm Biotactics şirkəti canlı böcəklərə mini kameralar yerləşdirərək, onların düşmən mövqelərini uzaqdan müşahidə etməsini təmin etməyi hədəfləyir.
Yeni qanun layihəsi startapların dövlət satınalmalarına daha asan qatılmasını və avans ödənişlər almasını təmin etmək üçün bürokratik maneələri aradan qaldıracaq. Bu isə, ənənəvi müdafiə nəhəngləri ilə bərabər, kiçik innovativ şirkətlərin də önə çıxmasına şərait yaradacaq.
Müasir dövrdə müdafiə innovasiyaları iqtisadi inkişaf üçün də mühüm faktor hesab olunur. Almaniyanın iqtisadiyyatında müəyyən durğunluq müşahidə olunsa da, hərbi araşdırmaların genişləndirilməsi iqtisadi aktivliyi artırmaq üçün perspektivli yol kimi görülür.
Son illərdə Avropada müdafiə texnologiyalarına sərmayələr artmaqdadır. Alman müdafiə startapları son beş ildə 1.4 milyard dollar investor dəstəyi alıb ki, bu da Avropada ən yüksək rəqəmdir.
Almaniyada mühəndislik sahəsində yüksək keyfiyyətli kadr potensialı mövcuddur və bu, müdafiə sənayesindəki innovativ layihələrin əsas dayağıdır. Kiçik və orta sahibkarlıq sektorunun istehsal gücü startapların texniki inkişafını sürətləndirmək üçün əlavə imkanlar yaradır.
Ümumilikdə, Almaniya Avropada müdafiə texnologiyaları sahəsində liderliyini möhkəmləndirməyə can atır və bu istiqamətdə strateji addımlar atır. Gələcəyin müharibəsində süni intellekt, dronlar və hətta bio-kəşfiyyat böcəkləri mühüm rol oynayacaq.

Germany plans the future of warfare: Reconnaissance insects and artificial intelligence robots
Rapid advancements in military technology are ushering in a new era in Germany. Gundbert Scherf, co-founder of Helsing—Germany’s most valuable defense startup—emphasizes that Russia’s invasion of Ukraine changed everything. Scherf managed to increase his company’s valuation to over $12 billion during the latest funding round. Helsing specializes in producing combat drones and battlefield artificial intelligence systems.
With Europe’s defense technology spending surpassing that of the U.S., Germany is preparing for a revolutionary shift in its defense industry, both at the government level and through startups. The federal government views artificial intelligence and startup technologies as key elements of its defense strategy and is cutting bureaucracy to expedite the integration of new technologies into the Bundeswehr.
For decades, Germany maintained one of Europe’s most cautious defense policies. However, growing uncertainties about U.S. security guarantees and Russia’s military actions in Ukraine have prompted Germany to plan a threefold increase in its defense budget by 2029. A significant portion of this funding will be directed toward innovative technologies that will transform the nature of warfare.
German defense startups are working on a variety of cutting-edge projects ranging from tank-like AI robots and unmanned mini-submarines to reconnaissance insects. For example, Swarm Biotactics equips live insects with miniature cameras, enabling remote surveillance of enemy positions.
A new draft law aims to reduce bureaucratic hurdles for startups to participate in government procurement and allows advance payments, encouraging small innovative firms to compete alongside traditional defense giants.
Defense innovation is increasingly recognized as a critical driver of economic growth. Despite recent economic challenges, expanding military research is seen as a promising way to boost economic activity.
Investment in European defense technology has surged in recent years. German defense startups alone have attracted $1.4 billion from investors in the past five years, the highest amount in Europe.
Germany boasts a highly skilled engineering workforce that forms the backbone of innovative defense projects. The production capacity of its small and medium-sized enterprises (the Mittelstand) provides additional support to accelerate technical development.
Overall, Germany aims to strengthen its leadership in European defense technology through strategic initiatives. Artificial intelligence, drones, and even bio-reconnaissance insects are expected to play a vital role in the future of warfare.